s a hegyek visszhangozzk
Nem grem, hogy spoilermentes lesz.
Mg mjusban megfogadtam, hogyha vgzek a vizsgimmal, veszek magamnak egy knyvet. Vgl nem vettem magamnak, mert nem talltam egyet sem, ami megrte volna az rt.
Viszont ezzel a knyvvel mr rgta szemeztem, de mieltt eljutottam volna a boltba, mr lekalzkodtam az internetrl (, n bns freg!), s beleolvastam, azonban gy mr nem volt olyan izgi papralapon is beszerezni.
Kicsit utna olvastam** neten, annyit tudtam meg rla, hogy meseszeren mondja el tbb generci trtnett s azt, hogy a tetteink msokra is kihatnak. A mese mr az els fejezetben elkezddtt az aprl, akinek oda kellett adnia a legkedvesebb gyermekt a divnek, hogy a tbbiek lett megmentse. Az agyam egybl elkezdett dolgozni, na, ez a trtnet biztosan prhuzamba llthat lesz a regny mondanivaljval. Mr az els fejezet vgn kiderlt, hogy tvedtem, itt nem igazn errl lesz sz, hanem hogy az apa ezzel a mesvel prblja meg elmagyarzni a tettnek az okt. Azt hittem, hogy a kissrc majd elindul megkeresni a testvrt, de r kellett jnnm, hogy ez nem egy mese, hanem a vals let, ahol nem minden vgzdik happy enddel. A testvrprral a knyv vgn tallkozunk ismt, mindvgig tudjuk, hogy ennek a tallkozsnak meg kell trtnnie, de nem olyan felhtlenl megy vgbe, mint elszr hittem.
Egybknt mindvgig egy film jrt a fejemben, amit az egyik ismersmmel nztnk meg mg tlen. Ha jl emlkszem, a film a trk-rmny viszonyrl szlt, s hogy a menekltek nem tudnak beilleszkedni az j orszg kultrjba. Itt ugyan errl a problmrl nem sok sz esik, viszont azt vettem szre, hogy eurpai fejjel mennyire nem tudom felfogni az Afganisztnban vgbemen dolgokat, st, szinte semmit sem tudok rluk. Ebben a vilgban n vagyok a bevndorl, aki rcsodlkozik az j kultrra, ugyan elfogadja, de nem rti. Nem rti, mi hzdik az elftyolozott arcok, a szegnysg s a hbor mgtt. Eurpai fejjel azt mondand, hogy rossz, s odasietnl egy adag feminizmussal s demokrcival, de ezek az emberek nem Eurpba szlettek, nekik teljesen ms a normlis, mint neknk.
Na, megint eltrtem a trgytl.
A knyv lazn sszefztt fejezetek sorozata, mindegyiket ms szerepl szemszgbl lthatjuk, s ms-ms trtnetet mesl el, de a kzppontban vgig a testvrpr marad. Nekem mr tl sok volt a szerepl s tl kevs az oldalszm. Az r sok letutat vzol fel, de nekem mindig hinyrzetem maradt. Sok-sok vet tugrik s csak a fontos dolgokra helyezi a hangslyt (gy is kell), de n olyan vagyok, mint egy kisgyerek, aki tovbb akarja hallgatni XY trtnett, mg az egszen lnyegtelen esemnyeket is, hogy mg tkletesebb kpet kapjak az egszrl. Pontosan meg akartam volna rteni, hogy ki, mit, mirt cselekedett, rezni akartam lelkk minden rezdlst (kltien szlva :D), de sokszor csak a tallgats maradt.
Egyetlen dolog zavar, a franciaorszgi jelenetben az a sok flsleges francia mondat. rtem n, hogy azt a benyomst akarja kelteni, hogy a trsalgs francia nyelven folyt, de ha minden tdik mondat franciul van, az szerintem inkbb zavar. De ez egyni problma, nem kell velem foglalkozni.
sszessgben szerintem j knyv volt, br szmomra nem annyira meghat, mint amilyenre szmtottam. Sokszor elgondolkoztatott, pldul, hogy igazbl nem tudjuk, ki a j, ki a rossz, mert ami az egyik szerepl szemszgbl jcselekedet, a msiknak bn.
Mg biztosan fogok olvasni a szerztl ms mveket is (igen, megint kalzkodtam), mert rdekesen r, s szeretnk mg tbbet tudni errl a vilgrl.
** Utna olvastam vagy utnaolvastam? A Word szerint az utbbi helytelen, de az elbbitl mindig olyan rzsem tmad, mintha azt akarnm mondani, hogy „elszr ettem, utna olvastam”.
Jakt etter
Szeretnk egy olyan helyet, ami tele van knyvekkel, olyan, mint egy tbbszintes knyvtr. De valjban nem igazi knyvtr, hanem egy knyvesbolt, ahol meg lehet vsrolni a knyveket, de ha nem tetszik, akkor visszahozhatod. Vgl is akkor lehetne egy knyvtr rsze is. Lenne benne egy kvz is, ahol klnfle kvklnlegessgeket, hideg s forr italokat lehetne kortyolgatni s hozz stemnyt vagy szendvicset enni. De nem m kln szobban lenne berendezve, hanem a knyvek kztt, mert senki sem flten ket az esetleg rml italtl. Ha mgis megtrtnne a „baj”, senki sem siptozna, hanem a knyvet felvennk a „Foltos knyvek” llomnyba, s aki akar, az vehetne magnak agyonolvasott, kvfoltos olvasnivalt, st, a knyveket ssze is lehetne firklni, lehetne bennk zenetet hagyni a jvnek, mert ebben a vilgban mindenki kulturlt lenne, s nem csak primitv nemi szerveket firklna a lapokra.
Szeretnm, ha ennek a helynek az idegen nyelv knyvllomnya nem csak angol, nmet s itt-ott lzeng francia, olasz, spanyol s orosz ktetekbl llna, hanem igazi klnlegessgekre is lehetne bukkanni (megfizethet ron). Szeretnm, ha a Le petit prince-et nem csak olaszul s spanyolul lehetne elolvasni, ha a svd irodalom nem merlne ki a Mn som hatar kvinnorban, s ha Jo Nesbøt nem csak francia fordtsban knlnnak.
Az olvastermekben nem csak kemny szkek s asztalok lennnek, hanem fotelek, gyak s kis bunkik, ahov az ember bebjhat, s jra gyermeknek rezheti magt.

Mg keresem ezt a helyet.
Szpsg vagy szrnyeteg?

Ksznm nked, kis virg, hogy gynyrnek tartasz!
„A szpsg olyan jellemzje a szemlyeknek, trgyaknak vagy elkpzelseknek, amely miatt a puszta megfigyels sorn rmt tapasztalhatunk.” (Wikipdia)
Ha a „szpsg” szt hallom, elszr nkntelenl a kls szpsgre gondolok. Ltezik ugyan bels szpsg, vagy a dolgok nmagukbl fakad szpsge (pl. egy j let szletse), mivel azonban a vilgunk fknt a kls szpsgre koncentrl, ezrt n is errl rnk a mai bejegyzsben.
Mint ahogy a fenti idzet is mutatja (ejnye-bejnye, azrt illett volna egy komolyabb mre hivatkoznom), a szpsg egy olyan dolog, ami bennem vlt ki rmrzetet, legalbbis hozzm ez a felfogs ll kzel. Ebbl kvetkezik, hogy eldnthetem, hogy szmomra mi szmt szpnek. Ez ugyan magtl rtetdnek tnik, de az utbbi idben gy rzem, hogy msok akarjk megmondani nekem, neknk, hogy mi a szp.
Tvedtl, bartom, ez most nem a ni magazinok ellen szl rs lesz, hiba ksztetted be a pattogatott kukorict. Ha mr itt tartok, akkor viszont ejtenk rluk is pr szt. Az utbbi idben rengeteg felhborodott rst olvastam, hogy milyen rossz neknk, nknek, hogy a gonosz (stni) ni magazinok akarjk neknk megmondani, hogyan ltzkdjnk, viselkedjnk, mekkora legyen a mretnk, blablabla, egyszval a mdia t akarja mosni az agyunkat. Nem mondom azt, hogy a mdia nem akar bennnket befolysolni, viszont nem tehetjk egyedl a magazinokat felelss a testkpzavarok kialakulsrt. Szerintem az nelfogads rsze az, hogyha tudom, hogy ezekben az rsokban olyan dolgok vannak, amik bntjk a kis lelkemet, akkor nem sanyargatom magam, hanem egyszeren nem veszem meg/nem ltogatok ilyen oldalakat/nem nzek tvt. Szerencsre e tren a dnts mg a mi keznkben van (most tekintsnk el a mindent elznl reklmoktl).
A msik dolog az agyonphotoshopolt modellek elleni lebuttott kampny, ami tulajdonkppen ugyanazt csinlja, mint a mdia, csak nem a tkletest istenti, hanem a tkletlent. (Itt fontosnak rzem kiemelni a lebuttott jelzt, mert szerintem is fontos felhvni az emberek figyelmt arra, hogy nem csak akkor lehetnek szpek s rtkesek, ha gy nznek ki, mint egy szupermodell, viszont bizonyos mdszerekkel nem tudok egyetrteni.) Nha olyan rzsem van, mintha erszakkal le akarnk nyomi a torkomon, hogy a kvr/flkez/anorexis/fehr br/ufo/fogatlan emberek is ugyanolyan szpek, st szebbek, mint a modellek, hressgek. Ne rts flre, nem azt akarom mondani, hogy k nem lehetnek szpek. De igenis, vannak olyan emberek, akik szerintem kifejezetten csnycskk (most fogok elkrhozni). De ez nem azt jelenti, hogy ezek az emberek brmivel is kevesebbek lennnek a tbbieknl! Az a baj, hogy sokan gy fogjk fel a szpsget, mintha ezzel egy rtktletet mondannk ki a fejk felett. Pedig a szpsg csak egy tulajdonsg a sok kzl. Rengeteg olyan ember van, aki mondjuk nem szorgalmas, nem nfelldoz, nem gyors (lass) szjrs, s mgsem lnek a sarokban srva. Viszont ha valaki a kinzetnkbe kt bele, akkor mintha vge lenne a vilgnak. Szerintem fontos lenne megrtnk, hogy nem a szpsg tesz bennnket rtkes vagy sikeres emberr, hanem a bels tulajdonsgaink. Egybknt n az sszes „inspircis” kpen trnm a „Gynyr vagy, szeresd magadat” szveget „rtkes vagy, szeresd magad”-ra**, mert n pl. egy elhzott, kopaszod, bds emberre nem tudom azt mondani, hogy gynyr, viszont ugyanolyan ember, mint n, s nem rdemli meg, hogy a kinzete alapjn kirekesszk a trsadalombl. Nem knny valakit nem megtlni a klseje alapjn, sajnos n sem vagyok kivtel, de mr rt pozitv csalds. :)
Szval kedves inspircis ananszok, tengerpartok, virgok s hegyek! Ksznm nektek, hogy szpnek tartotok, nem csak engem, hanem az sszes teljesen tlagos embert, az tlagon aluliakat s fellieket, nha tnyleg fel tudjtok dobni a napomat, meg tudjtok adni azt a bizonyos pluszt, de a vilg megvltshoz egy nagy szemlletvlts kellene, mindenkinek rendet kellene rakni a sajt fejben, s be kellene fejeznnk az embertrsaink bntalmazst.
**Itt most nem trnk ki arra a krdsre, hogy pl. a sorozatgyilkosok rtkesek-e s ha igen, milyen szempontbl.
Blogajnl: Paper Fashion
A mai bejegyzsben be szeretnm nektek mutatni az egyik kedvenc „kpnzegets” blogomat, ami Paper Fashion nvre hallgat. Szerzje Katie Rodgers, aki rendszeresen megosztja a vzlatfzete tatalmt az olvasival. Ahogy a blog neve is mutatja, a kpek tmja a divat, ebbl fakadan pedig nem kell mly mondanivalra szmtani, viszont nekem nagyon tetszenek a munki. Katie fknt vzfestkkel dolgozik, a kpeit gyakran dszti glitterrel, flitterrel, gyngykkel s kristlyokkal. Alkotsai visszaksznnek ruhkon, tskkon, naptrakon, iPhone tokokon, knyvekben; ezek kzl tbbet meg is lehet vsrolni (j pnzrt persze). Nekem nagyon tetszenek a telefontokok, csak az a baj, hogy nincs LYfonom, de majd ha egyszer lesz, akkor mindenkppen beszerzek egy ilyen tokot. :D
Beillesztek nhny kpet kedvcsinlnak, tbbet a paperfashion.net oldalon tallhattok.


Mi leszel, ha nagy leszel?
Ez a tma mindig a skandinv filmekre emlkeztet, arra, hogy egyszeren nem tudunk mit kezdeni az letnkkel, csak tlljk egyik napot a msik utn, cltalanul, s mr kitrni sincs kedvnk.
Egy szp napon elveszed a tkrt s belenzel. Mit ltsz? Magadat. De ha hossz percekig bmulsz magadra, a szituci kezd nagyon knyelmetlenn vlni. Pedig az letben muszj szembenznnk nmagunkkal, meg kell magunktl krdezni, hogy hov tartunk, mit is akarunk tulajdonkppen az lettl. Mirt olyan nehz szembenzni azzal, ami van, mirt nem ismerjk sajt magunkat, s mirt hazudunk nmagunknak?
Ott llsz a tkr eltt, boldogan tartod a kezedben a diplomdat. Ha eddig nem tetted meg, ez az a pillanat, amikor el kell gondolkoznod azon, hogy mit is akarsz kezdeni magaddal az letben. Tudod, tudtad mindig is, hogy a diploma csak egy eszkz, nem cl. De akkor, abban a pillanatban fjdalmasan beld hast a felismers, hogy te is beleestl abba a hibba, hogy clknt kezelted. Mit rontottl el? Boldog vagy, rlsz az tsdnek, de ez csak egy tmeneti llapot, tudod, hogy most mr dolgoznod kell(ene), de valahogy nincs kedved hozz, mert nem tallod nmagadat, nincs meg az az lett, amirt rdemes lenne harcolni. Ekkor jn el az, hogy jelentkezel mesterkpzsre, doktorira, elvgzel mg egy szakot, flveket halasztasz, de tudod, hogy mindezt csak azrt csinlod, mert nem akarsz kilpni az letbe. De mgis, mit kellene tenned ahhoz, hogy megtalld nmagadat?
Nem olvastam tudomnyos elemzseket a tmrl, ezrt a kvetkez bekezds csak a sajt krnyezetem megfigyelsre tmaszkodik, nem reprezentatv, n ezt tapasztaltam, lttam.
Nagyon leegyszerstve nlunk gy mennek a dolgok, hogy nyolcadik utn a „hlyk” mennek szakkzpbe, az „okosak” pedig gimnziumba. De mgis, mirt kell, hogy az ltalad vlasztott iskola tpusa hatrozza meg a szellemi kpessgeidet? Nem azt mondom, hogy egyltaln nem szmt az iskola, mert fontos, hogy mindenki megtallja a kpessgeihez s a cljainak legmegfelelbb intzmnyt. Viszont azt nem rtem, hogy mirt kell hledezni azon, ha egy kitn tanul gy dnt, hogy nem a legersebb gimnziumba felvtelizik, hanem inkbb autszerel lesz.
Ismerek olyan embereket, akik egyetemre jrnak melegedni (s ezt nem csak a blcsszek szoktk csinlni), de mr akkor tudjk, hogy soha, egyetlen percet sem fognak a vgzettsgknek megfelel munkakrben dolgozni, st van, akinek az letclja megvalstshoz bven elg lenne egy sima rettsgi, de ht hogy nz ki az, hogy nem vgeztl egyetemet, gyhogy vente szakot vlt, s lvezi a dikigazolvnnyal jr kedvezmnyeket.
A msik baj az, hogy a dikok tbbsgnek mg 18 ves korban sincs kell nismerete (errl egybknt azt olvastam, hogy nem baj, ez kb. 30 ves kor krl fejldik ki a legtbb emberben). n pldul azt a hibt kvettem el, hogy a „Miben vagy j s rossz?” krdst a tantrgyakra rtettem, nem pedig a klnfle kszsgekre. gy rtem el a „Hm-hm… biosz-kmia fakultcira jrok, de j vagyok nyelvekbl s matekbl, ezekkel a trgyakkal mit lehet kezdeni?” krdshez. Valjban nem gy kellene feltenni a krdst, hanem inkbb arra koncentrlni, hogy ki is vagyok n, milyen tulajdonsgaim vannak, amiket a munka vilgban kamatoztatni tudnk. Hiba szereti valaki nagyon a nmet nyelvet, ha utlja az embereket, akkor ne menjen idegenvezetnek.
A szli nyoms sokszor nagyon ers, sokan csak azrt tanulnak tovbb, mert otthon elvrjk tlk. „Szeretem az irodalmat/bioszt, ht akkor jelljk meg ezt a magyar/biolgia szakot, valamire csak j lesz!” – gondolhatjk sokan. Valamire biztosan j, n nem lltom azt, hogy diplomval nem lehet elhelyezkedni, nem mellesleg az egyetemen megszerzett tuds sosem vlik a krodra. Viszont rdemes azon elgondolkozni, hogy tnyleg szksgnk van-e XX diplomra ahhoz, hogy boldogulni tudjunk az letben? Nem rdemes azrt veken keresztl szenvedni, hogy aztn a kukba dobjuk a paprunkat, nem beszlve arrl, hogy a felsoktats nem olcs mulatsg, mg akkor sem, ha llamis vagy, mert akkor az adfizetk pnzvel „jtszol”.
Mostanban sokszor felmerlt bennem a krds, hogy merre tovbb, mihez is kezdjek magammal. rdemes-e ezt s ezt elvgeznem? (Itt felmerl a krds, hogy mit rtnk „rdemes” alatt. Gondolom, a tbbsg az anyagi haszonra asszocil elszr. Viszont nemrg az egyik tanrom rmutatott, hogy a kulturlis rtkek is lehetnek ugyanolyan fontosak, csak ht abbl knnyebb hen halni.) Az utbbi idben gy reztem, hogy elvesztettem az utamat, fogalmam sincs, hogy mihez kezdjek magammal, s nem akarom, hogy a multik vilga bedarljon. Sokat gondolkoztam, s vgl arra jutottam, hogy szeretem, amit csinlok, gy ht kiss bizonytalanul, de folytattam az tlagosok tjt.
gy vlem, fontos, hogy nha meg merjnk llni, szembenzni nmagunkkal, vllaljuk a felelssget, s ne fljnk vltoztatni. Nem knny, de szerintem gy elkerlhet (vagy legalbbis kevesebb) lenne a cltalan lt, a diplomahalmozs s a hasonl problmk.
|